דרושים סייבר – לוח המשרות המעודכן

בתחום הייטק ישנו מגוון רחב של תפקידים ותחומי מומחיות. גל הפיטורים בהייטק אומנם מאיים, אבל חשוב לדעת שלצד זאת ישנם תחומי התמחות בתעשיית ההייטק בהם הביקוש הולך וגובר, כמו למשל באבטחת סייבר. תוכלו להתקבל למשרות בתחום גם אם אין לכם ניסיון ותוכלו לעבור קורס או הסמכה שיספקו לכם כלים שימושיים מאוד וימנפו את הקריירה שלכם בעולמות הסייבר.

אומנם אנו שומעים על הפיטורים בהייטק כיום, אבל שנת 2024 מביאה עימה חזית המתפתחת במהירות בעולם משרות הסייבר. עם ההתקדמות המתמדת בטכנולוגיה והשכיחות הגוברת של איומי סייבר, הביקוש לאנשי מקצוע מיומנים בתחום זה ממשיך לנסוק. ארגונים בתעשיות שונות מכירים בצורך הקריטי של נקיטת אמצעי אבטחה מבוססי סייבר, ואלו מובילים לעלייה בהזדמנויות העבודה בתוך המגזר.

עם מגוון התפקידים בחברות ההייטק, מגמה בולטת אחת בשנת 2024 היא הדגש הגובר על אמצעי אבטחת סייבר פרואקטיביים. חברות כבר לא מתמקדות רק באבטחת סייבר תגובתית, אלא משקיעות גם באסטרטגיות מניעה. שינוי חשיבה זה הוביל להופעתם של תפקידים חדשים כמו מנתחי מודיעין איומים וארכיטקטי אבטחה, שאחראים על זיהוי איומים פוטנציאליים ותכנון פתרונות אבטחה מקיפים.

בנוסף לתפקידי המסורתיים בתחום, הביקוש לתפקידי סייבר מיוחדים ראה גם עלייה משמעותית. ככל שטכנולוגיות כמו בינה מלאכותית, בלוקצ'יין ומחשוב ענן זוכות לחשיבות רבה, אנשי מקצוע בעלי מומחיות בתחומים אלה הם מבוקשים מאוד.

יתר על כן, מעסיקים בתחום הסייבר מחפשים אנשי מקצוע לא רק בעלי מומחיות טכנית, אלא גם כאלו שהם בעלי הבנה מוצקה  בצד העסקי ובניהול סיכונים 

האופי הדינמי של משרות סייבר

עולם אבטחת הסייבר מאופיין בשינוי מתמיד ובאבולוציה. ככל שהטכנולוגיה מתקדמת, כך מתגברות השיטות והטקטיקות שבהן נוקטים פושעי הרשת. אופי דינמי זה של איומי סייבר מחייב הסתגלות תואמת בתחום. אנשי סייבר  חייבים ללמוד ללא הרף ולשכלל את הכישורים שלהם, כדי להילחם ביעילות בנוף המשתנה ללא הרף של איומי הסייבר.

למעשה טכנולוגיות חדשות מביאות פרצות חדשות לתקיפה, ומחייבות מקצועני אבטחת סייבר להישאר מעודכנים בכלים, בטכניקות ובשיטות העדכניות ביותר. ממחשוב ענן ועד לאינטרנט  של הדברים (IoT), כל חידוש מציג אתגרי אבטחה ייחודיים.

יתרה מכך, פושעי סייבר מפתחים כל הזמן את הטקטיקות שלהם כדי לעקוף את אמצעי האבטחה. הם משתמשים בשיטות מתוחכמות כגון הנדסה חברתית, התקפות של תוכנות כופר ואיומים מתמשכים (APTs) כדי לנצל נקודות תורפה ולהשיג גישה לא מורשית. מומחי אבטחת סייבר חייבים להתאים באופן רציף את האסטרטגיות וההגנות בתוך הארגונים, כדי להתמודד ביעילות עם האיומים המתפתחים הללו.

בנוסף, הצד הרגולטורי סביב אבטחת סייבר מתפתח ללא הרף. ממשלות וגופים מיישמים חוקים ותקנות חדשות כדי להגן על נתונים רגישים ולהבטיח פרטיות. הדבר מחייב ערנות והתאמה מתמדת של אנשי מקצוע בתחום הסייבר כדי להבטיח עמידה בדרישות החוק.

משרות באבטחת מידע – מהם תחומי האחריות?

בקטגוריית דרושים סייבר ואבטחת מידע נכללים תפקידים שיכולים להשתנות מאוד, בהתאם לארגון ולכותרת המשרה הספציפית. עם זאת, ישנם מספר תפקידי מפתח ואחריות המקושרים בדרך כלל לאנשי אבטחת מידע.

תפקיד מנתח אבטחה: כמנתחי אבטחה, האחריות העיקרית שלכם היא לנטר ולנתח מערכות, רשתות ויישומים ביחס לפרצות אבטחה פוטנציאליות. במסגרת התפקיד תבצעו ביקורות אבטחה שוטפות, לזיהוי והערכת סיכונים ויישום אמצעי אבטחה מתאימים להגנה על נתונים ומערכות רגישות.

תפקיד מגיב לאירועים: בתפקיד זה אתם תהיו בחזית כאשר מתרחש אירוע ביטחוני. תפקידכם יכלול חקירה וניתוח של אירועי האבטחה, זיהוי הגורם השורשי ויישום אמצעים למניעת תקריות דומות בעתיד. תעבדו בשיתוף פעולה הדוק עם צוותים אחרים כדי לצמצם ההשפעה של פרצות אבטחה ולתאם תהליכים נדרשים.

תפקיד מהנדס אבטחה: מהנדס אבטחה הוא תפקיד חשוב. מי שעוסקים בו מתמקדים בתכנון ויישום של פתרונות אבטחה להגנה על התשתית והנתונים של הארגון. תהיו אחראיים על הערכה ובחירת טכנולוגיות אבטחה, קביעת תצורת חומות אש ומערכות זיהוי פריצות וניהול בקרות גישה. בנוסף, תשתפו פעולה עם צוותי IT אחרים כדי להבטיח שאמצעי אבטחה משולבים במערכות ובתהליכים של הארגון.

ללא קשר לתפקיד הספציפי, אנשי אבטחת מידע חולקים אחריות משותפת. אלה כוללים את הצורך להישאר מעודכנים באיומי האבטחה והטכנולוגיות החדישות ביותר, פיתוח ויישום מדיניות ונהלי אבטחה, ביצוע הדרכות אבטחה לעובדים, וניטור והערכה מתמשכים של יעילות אמצעי האבטחה בארגון.

דרושים סייבר

כיצד להתקבל למשרות סייבר ללא ניסיון?

הכותרת של דרושים סייבר ללא ניסיון נראית אולי כמרתיעה, אבל זה בהחלט לא בלתי אפשרי. למעשה, הביקוש לאנשי אבטחת סייבר כה גבוה עד שמעסיקים רבים מוכנים לשקול מועמדים חסרי ניסיון להם בסיס חזק ונכונות ללמוד. הנה כמה אסטרטגיות שיעזרו לכם להתחיל את הקריירה באבטחת סייבר.

ראשית, התמקדו ברכישת ידע ומיומנויות רלוונטיות. התחילו בחיפוש אחר הסמכות רלוונטיות כמו למשל קורס CISSP שבשמו המלא נקרא Certified information systems security professional. יש הסמכות וקורסים נוספים כמו למשל CompTIA ועוד. חשוב לבדוק באיזו הסמכה ותחום ידע תרצו להתמקד שכן ענף הסייבר כולל בתוכו תתי התמחויות. חשוב לציין כי הסמכות אלו מדגימות את המחויבות שלך לתחום ומספקות בסיס איתן של ידע.

בנוסף, רכישת ניסיון מעשי באמצעות התמחות, התנדבות או פרויקטים אישיים יכולים לשפר משמעותית את סיכויי הקבלה למשרת סייבר. חפשו הזדמנויות לעבוד על פרויקטים ממשיים, בין אם במוסד  בו אתם לומדים או באמצעות שיתופי פעולה בתעשייה. זה לא רק יעניק לכם ניסיון מעשי אלא גם ידגים את היכולת ליישם ידע תיאורטי בסביבה מעשית.

נטוורקינג הוא קריטי גם כן בתחום אבטחת הסייבר. השתתפו באירועים בתעשייה, הצטרפו לפורומים של אבטחת סייבר והתחברו לאנשי מקצוע בתחום. בניית מערכות יחסים עם אנשים מנוסים יכולה לספק תובנות חשובות, חונכות והזדמנויות עבודה. בנוסף, תוכלו לשקול להצטרף לארגונים מקצועיים המתמקדים באבטחת סייבר.

האם הכשרה והסמכות יכולות להגביר את סיכויי העבודה בסייבר?

בתחום התחרותי של אבטחת סייבר, הכשרה והסמכות יכולים לשפר משמעותית את סיכויי הקבלה שלכם. לעתים קרובות מעסיקים מעריכים מועמדים שהשקיעו זמן ומאמץ ברכישת תעודות הסמכה, רלוונטיים ושמריה על כישורים עדכניים.

אחת ההסמכות המוכרות ביותר בתעשייה היא ה Certified information systems security professional ובשמה המקוצר CISSP. הסמכה זו מעידה על המומחיות שלכם בתחומים שונים של אבטחת מידע, כולל בקרת גישה, קריפטוגרפיה ופעולות אבטחה. עם הסמכת CISSP אתם מספקים הוכחה למחוייבות שלכם למקצוע, וליכולת שלכם להתמודד עם אתגרי אבטחה מורכבים.

הסמכה פופולרית נוספת היא האקר מוסמך (CEH). הסמכה זו מציידת אתכם במיומנויות המאפשרות לזהות נקודות תורפה במערכות וברשתות, ומאפשרת לךכםלהגן ביעילות על הארגון מפני איומים פוטנציאליים. הסמכת CEH היא בעלת ערך רב עבור תפקידים כגון בודק חדירה או האקר אתי.

בנוסף, הסמכת מנהל אבטחת מידע מוסמך (CISM) זוכה להערכה רבה עבור אנשי מקצוע המעוניינים לקדם את הקריירה שלהם בניהול אבטחת מידע. הסמכה זו מתקפת את היכולת שלכם לתכנן ולנהל תוכנית אבטחת המידע של ארגון, מה שהופך אתכם לנכס בעל ערך עבור ארגונים המבקשים להגן על נתונים רגישים.

השקעה בהכשרה ובהסמכה לא רק משפרת את הידע והכישורים אלא גם מדגימה את המחויבות לצמיחה מקצועית. זה מראה למעסיקים פוטנציאליים שלקחתם את היוזמה להתעדכן בפרקטיקות האבטחה העדכניות, הטכנולוגיות והמגמות בתעשייה.

חשוב לציין כי לצד כל אלו ככל שתהיינה ברשותכם יותר יכולות מיוחדות וכלים טכניים – כך הערך שלכם יגדל עבור תפקידי סייבר.  כך למשל היכולת לעשות שימוש בapi היא מיומנות חשובה בחלק מהמשרות.  תוכלו גם להתמודד לתפקידים נוספים כמו למשל תפקידי devops או אחרים.