מה זה QA? בדיקת תוכנה סטארט-אפים

מה זה QA?

הבטחת איכות (QA) היא חלק חיוני בפיתוח תוכנה. זהו תהליך של אימות שמוצרי התוכנה עומדים בדרישות ובתקנים שצוינו, תוך וידוא שהם נקיים מפגמים ופועלים כמתוכנן. QA הוא תהליך מתמשך המתחיל משלב איסוף הדרישות ונמשך גם לאחר שחרור התוכנה.

מטרת ה-QA היא לשפר את איכות מוצרי התוכנה על ידי מניעת פגמים ושיפור חוויית המשתמש. QA מסייע להבטיח שמוצרי התוכנה יימסרו בזמן, במסגרת התקציב, ויעמדו בציפיות של משתמשי הקצה. בכך, QA מסייע למזער את הסיכון לכשלים בפרויקט ומשפר את המוניטין של ארגון פיתוח התוכנה.

ניתן לחלק את תהליכי ה-QA לשתי קטגוריות עיקריות: ידנית ואוטומטית. שאלות ותשובות ידניות כרוכות בבדיקות ידניות המבוצעות על ידי בודקים אנושיים, בעוד ש- QA אוטומטי כולל שימוש בכלי בדיקות תוכנה ובסקריפטים כדי להפוך משימות בדיקה חוזרות לאוטומטיות. ה-QA האוטומטי הופך לפופולרי יותר ויותר מכיוון שהוא מהיר ויעיל יותר מבדיקות ידניות.

התהליך של QA

 • איסוף דרישות: שלב זה כרוך בהגדרת הדרישות והסטנדרטים שמוצר התוכנה חייב לעמוד בהם.

 

 • תכנון בדיקות: בשלב זה, צוות ה-QA מגדיר את יעדי הבדיקה, את היקף הבדיקה ואת המשאבים הדרושים לבדיקה.

 

 • פיתוח מקרה מבחן: בשלב זה, צוות ה- QA מפתח סדרה של מקרי בדיקה כדי לוודא שמוצר התוכנה עומד בדרישות ובתקנים שצוינו.

 

 • ביצוע בדיקות: שלב זה כרוך בביצוע מקרי הבדיקה כדי לוודא שמוצר התוכנה עומד בדרישות ובתקנים. אם נמצאו פגמים, הם מדווחים ומעקבים.

 

 • איתור פגמים ופתרון בעיות: בשלב זה, צוות הפיתוח פועל לפתרון הפגמים שדווחו במהלך ביצוע הבדיקה.

 

 • סגירת מבחן: שלב זה כרוך בסגירת שלב הבדיקה ותיעוד התוצאות.

 

חשוב שצוות QA יעבוד בשיתוף פעולה הדוק עם צוות הפיתוח כדי להבטיח שמוצרי תוכנה יעמדו בדרישות ובתקנים. צוות ה-QA צריך גם לקבל גישה לגרסה העדכנית ביותר של מוצר התוכנה ועליו לבדוק אותו באופן קבוע כדי לוודא שהוא עומד בדרישות ובתקנים.

 

בנוסף לשלבים אלה, תהליכי QA צריכים לכלול גם שיפור מתמיד. זה כרוך בניטור רציף של מוצר התוכנה וביצוע שינויים בתהליכים ושיטות המשמשים לשיפור איכות מוצר התוכנה.

 

כדי להיות יעילים, יש לשלב תהליכי QA במחזור החיים של פיתוח התוכנה. זה עוזר להבטיח כי QA אינו נתפס כמחשבה שנייה אלא כחלק בלתי נפרד מתהליך פיתוח התוכנה.

הכלים והטכנולוגיות התומכות בתהליכי QA

 • כלי ניהול בדיקות: כלים אלה מסייעים בניהול תהליך הבדיקה, כולל תכנון בדיקות, פיתוח מקרי בדיקה וביצוע בדיקות.

 

 • כלי בדיקה אוטומטיים: כלים אלה הופכים את תהליך הבדיקה לאוטומטי, מה שהופך אותו למהיר ויעיל יותר.

 

 • כלי מעקב אחר פגמים: כלים אלה עוזרים לעקוב אחר פגמים הנמצאים במהלך הבדיקה ולנהל אותם.

 

 • כלים לסקירת קוד: כלים אלה מסייעים לסקור את הקוד לאיתור פגמים ולהבטיח שהוא עומד בדרישות ובתקנים.

הבטחת איכות - QA

מה הופך צוות QA לטוב

ההצלחה של תהליכי QA תלויה באיכות האנשים המעורבים בתהליך. צוות QA טוב צריך להיות שילוב של מיומנויות טכניות, מיומנויות לפתרון בעיות ומיומנויות תקשורת. בנוסף, צוות ה- QA צריך להיות מאורגן היטב ובעל הבנה ברורה של מחזור החיים של פיתוח התוכנה.

 • סקירה וניתוח של דרישות תוכנה: מומחי QA אחראים להבטיח שהדרישות עבור מוצר התוכנה הן ברורות, מלאות וחד משמעיות. זה כולל סקירת מסמך הדרישות, לבדוק שהוא עונה על הצרכים העסקיים, וכי ניתן להשתמש בו כדי לפתח תוכנית בדיקה. אם נמצאו אי-התאמות או אי-בהירות כלשהן, על איש המקצוע לעבוד עם בעלי העניין כדי להבהיר ולפתור אותן.

 

 • פיתוח וביצוע תוכניות בדיקה: מומחה QA אחראי על יצירה וביצוע של מקרי בדיקה כדי לוודא שמוצר התוכנה עומד בדרישות ובתקנים. הדבר כרוך ביצירת מקרי בדיקה בהתבסס על הדרישות, ושימוש במקרי בדיקה אלה כדי לאמת את מוצר התוכנה. תוכנית הבדיקה צריכה לכלול בדיקות פונקציונליות, בדיקות ביצועים, בדיקות אבטחה וסוגים אחרים של בדיקות כנדרש.

 

 • זיהוי פגמים ודיווח עליהם: מומחי QA אחראים לאיתור ולדיווח על פגמים במוצר התוכנה. כאשר נמצא פגם, על בעל המקצוע לתעד אותו ולדווח עליו לצוות הפיתוח. הם צריכים גם לעקוב אחר מצב הפגם, ולוודא שהוא נפתר.

 

 • ביצוע בדיקות רגרסיה: בדיקת רגרסיה היא תהליך של הבטחה ששינויים במוצר התוכנה אינם גורמים לתוצאות לא מכוונות או גורמים לפונקציונליות קיימת להישבר. מומחי QA אחראים לביצוע בדיקות רגרסיה כדי להבטיח שמוצר התוכנה ממשיך לעמוד בדרישות ובתקנים לאחר ביצוע שינויים.

 

 • שיתוף פעולה עם מפתחים: אנשי מקצוע ב-QA צריכים לעבוד בשיתוף פעולה הדוק עם מפתחי תוכנה כדי לפתור פגמים, לחלוק ידע ולשפר את תהליך פיתוח התוכנה. ולעיתים אף שימוש ב API חיצוני. הם צריכים לספק משוב קבוע לצוות הפיתוח, ולהיות זמינים לענות על שאלות ולספק הדרכה.

 

 • הערכה והמלצה על כלי בדיקה: מומחי QA צריכים להעריך ולהמליץ על כלי בדיקה כדי להפוך את תהליך הבדיקה לאוטומטי ולייעל אותו. זה כולל כלים לניהול בדיקות, בדיקות אוטומטיות, מעקב אחר פגמים וסקירת קוד. מומחה QA צריך להיות בעל הבנה טובה של כלי הבדיקה הזמינים, ולהיות מסוגל לבצע המלצות על בסיס הצרכים של תהליך פיתוח התוכנה.

 

 • הבטחת עמידה בתקנים ובשיטות העבודה המומלצות: מומחי QA צריכים לוודא שתהליך פיתוח התוכנה ומוצר התוכנה עומדים בתקנים ובשיטות העבודה המומלצות בתעשייה. זה כולל הבטחת תהליך פיתוח התוכנה בעקבות מתודולוגיה מוגדרת, וכי מוצר התוכנה עומד בתקני האיכות שנקבעו על ידי הארגון.

 

 • מתן משוב והמלצות: מומחי QA צריכים לספק משוב והמלצות לשיפור תהליך פיתוח התוכנה ומוצר התוכנה. הם צריכים לספק משוב קבוע לצוות הפיתוח, מנהלי פרויקטים ובעלי עניין אחרים, ולהמליץ ​​על שיפורים. הם צריכים גם לזהות תחומים לשיפור בתהליך פיתוח התוכנה, ולהמליץ ​​על שינוי.

 

בסך הכל, תפקידו של מומחה QA הוא להבטיח כי מוצר התוכנה עומד בדרישות ובתקנים, והוא נקי מפגמים. הם ממלאים תפקיד קריטי בהבטחת אספקת מוצרי התוכנה בזמן, במסגרת התקציב, ועמידה בציפיות של משתמשי הקצה.